Pierde in greutate everest base tabăr trek

pierde in greutate everest base tabăr trek

November 18, Ascensiunea la 6. Fără a pune la socoteală traficul unei zile obișnuite în București. Nepalul este altă lume, comparativ cu cea de aici.

In plus Prezentare generală Seducția unei călătorii în tabăra de bază a Everestului este cunoscută de mult în călătoriile de aventură pentru priveliștile sale de neegalat asupra Everestului, cufundate în lumea pașnică a budismului tibetan și încadrată de mărețul Himalaya. Această plimbare clasică pe Everest prin valea Khumbu oferă mai mult decât o simplă vacanță pe jos; este pentru mulți un pelerinaj către cel mai înalt munte din lume, într-o țară remarcabilă, care vă va lăsa cu amintiri vii ale oamenilor care locuiesc acolo. Avem o lungă istorie cu această regiune a Nepalului.

Am văzut Everestul și Nuptse, însă în nu eram pregătit pentru altceva decât pentru a le admira. Himalaya prin Nepal a fost totodată cea mai interesantă experiență de călătorie, din punct de vedere spiritual aș putea spune, cu riscul de a folosi un cuvânt folosit la fel ca mulți alții, mult prea mult și mult prea eronat în ultimul timp.

Oamenii, modul în care înțeleg să trăiască în medii ostile — cu demnitate, imensitatea peisajelor coroborate cu tăcerea exterioară și interioară pe parcursul a ore întregi de mers pe zi, îți duc mintea într-un loc din care ori vrei sa fugi ori nu mai vrei să pleci.

Expedițiile Everest

Este genul de excursie în care te poți îndrăgosti în fiecare zi de ceva sau de cineva. Sau începi să îți reanalizezi întreaga existență. Atunci când pe mont Blanc mă gândeam la Himalaya, mi se părea un proiect îndepărtat și greu de realizat.

Însă de la momentul deciziei până la zborul spre Kathmandu nu au trecut mai mult de 2 luni. Iată dovada că deciziile luate rapid pe bază de intuiție se pot transforma în experiențe memorabile. Am văzut Pierde in greutate everest base tabăr trek.

Trekking la Annapurna: opinie personală

Îl ridicasem așa sus în mintea mea și cu toate astea a fost și mai sus în realitate. Când ajungi să îl privești e ca și cum o floare se deschide în piept și petalele sale îți ies prin ochi colorând apusul. Căci la apus am privit Everestul, după o urcare pe Kala Patthar, un vârfuleț vecin de m. De fapt nu e chiar așa dar atât de mult a vrut să folosesc această frază încât fie. Imja Tso — lac format din ghețarul Imja Mai degrabă să încercăm fraza asta: dimensiunile munților din Himalaya sunt atât de mari încât îți înșală simțurile.

Ceea ce ți se pare aproape este de fapt departe. Ceea ce ți se pare normal de întins este de fapt imens. La coborârea de pe Island Peak, pe ultima porțiune, am luat-o singur pe alt drum decât cel folosit de sherpași. Am privit în jos spre tabăra de bază.

Se vedeau corturile în depărtare și o vale de bolovani până acolo. Mi-am spus că va fi ușor să mergi pe acei bolovani și în puțin timp ajungi la tabără.

20 de scădere în greutate în două luni

De unde. Bolovanii mici erau stânci și se pierdeau în fundal, iar ceea ce credeam că o să dureze 2 ore mi-a luat un sfert de zi și am ajuns aproape pe întuneric. De asemenea, în acea vale erau mici canioane săpate de o parte de ghețar care se confundau de asemenea cu fundalul neputând face distincție de la depărtare, dacă nu cunoșteai bine zona. În Nepal sunt înălțimi mai mari decât Carpații care nu ai nici măcar nume ci în cel mai bun caz, dacă reprezintă un landmark interesant, cel mult indicativ sec pentru orientare.

În afară de imaginea Everestului și de ascensiunea în sine pe vârful vizat în această excursie — Island Peak, câteva lucruri m-au impresionat cu aproape egală măsură: cum și cât pot să care porterii în Nepal este incredibil, cum sunt sherpa, cu sunt localnicii din regiunea înaltă a Nepalului, cum este să nu își auzi decât gândurile proprii, ore întregi într-un marș continuu, zi după zi.

Dar să o luăm cu începutul. După 2 săptămâni am acceptat deși lucrurile erau destul de neclare.

Urcarea pe Muntele Everest. Cum am ajuns sus

Asta pentru că nu am plecat cu o agenție românească. Tratativele s-au purtat direct cu o mică agenție nepaleză. Intervine invariabil neîncrederea în condițiile în care niciunul dintre noi nu mai fusese în Nepal vreodată. Din fericire nu numai că băieții de acolo au fost profi și ok dar am rămas foarte buni prieteni.

Sună în jurul annapurna. Pregătirea pentru drumeții în jurul Muntelui Annapurna din Nepal

Hint 1! Îmi puteți lăsa oricând un comentariu sau mesaj pentru a vă da numele companiei. Kazi, ghidul nostru și cu mine, pe străzile Kathmandu, cartierul Thamel.

La pas prin Thamel, cu cei de la mica agenție nepaleză Go for Nepal Mica noastră îndrăzneală ne-a redus astfel costurile cu circa Eur. Cu toată stima pentru profesioniștii români, mie sau lui Radu nu ne trebuia neapărat ghid român în plus față de cei de acolo porteri, ghizi și eventual sherpaastfel că strict în cazul nostru, am avut fix aceleași condiții ca într-o excursie de Eur.

Au urmat câteva avansuri plătite, asigurare făcută cam pe picioare pentru că nu acoperea riscul decât până la m și o grămadă de achiziții piolet nou, colțari noi, izmene mai fancy, mânuși și material de alpinism.

Am plecat București — Doha în 29 Octombrieam stat acolo în escală apoi Kathmandu, unde ne așteptau cei de la agenția nepaleză. Înainte de a intra în Nepal o mică birocrație locală cu viza.

Apoi am stat în Kathmandu 2 zile, timp în care am completat chestii și am vorbit, plănuit referitor la Comerciant în Thamel, Kathamndu traseu. Am cunoscut ceilalți membrii ai grupului, deoarece noi 2 români am fost grupați cu un indian, un norvegian lider de grupo australiancă, Mai erau 2 americani însă au avut un incident și astfel nici nu și-au început trekkingul prin Himalaya.

Înainte de a pleca spre Lukla a, vizitat 2 puburi irlandeze și am fost martori la seria de sărbători locale, ale diverselor etnii și caste.

★ Un drum de iarnă de amintit - misiunea îndeplinită ★ - Sfaturi de calatorie

Nepalul este foarte corcit în sensul bun al cuvântului. Copiii sunt superbi, veseli și foarte energici, iar localnicii, deși săraci, sunt permanent veseli, calmi, aș putea spune fericiți. Kathmandu, și mai ales cartierul central — Thamel, aduce foarte mult cu India pentru cine a fost acolo și într-o măsură mai mică cu Vama Veche pentru cine nu a fost în India.

Capitala este un fel de comună cu străzi de asfalt sau de pământ, dar supradimensionată, cu populație de milioane și clădiri cu etaje. Aglomerația e specifică zonei, se merge fără reguli iar dacă te șterge un moped sau o oglindă de mașină, la viteze reduse, nu e nicio tragedie. Atmosfera te bagă însă, cel puțin în primele zile, într-o permanentă stare de alertă.

Avion aterizează la Lukla Apoi te liniștești, treptat. Pentru cine a mai fost în India, Kathmandu este atmosferă familiară. Pentru cine nu a mai fost, este o altă planetă. Apoi în munți copii devin din ce în ce mai veseli și mai îmbujorați. Lukla este poarte spre Everest. Situat la m are unul dintre cele mai interesante aeroporturi din lume.

Unii cred ca zborul este înfricoșător însă asta depinde de fiecare persoană în parte. Avionul decolează în prăpastie și la aterizare frânează în pantă pe o pistă foarte scurtă vreo m și asta la m altitudine.

poate u pierde in greutate in 3 zile

În micul avion de vreo 12 pasageri au chiar și stewardeză care oferă bomboane. Pistele sunt atât de scurte în Lukla încât avionul frânează în pantă pierde in greutate everest base tabăr trek aterizare și decolează cam la buza prăpastiei. Avionul poate transporta pasageri sau saci de grâu, după comandă. Zborul durează cam 45 de minute dar dacă ai un bilet în mână tot ce este aproape sigur este că zbori nu și când zbori.

Din Lukla începe aventura montană fiind, alături de Namche Bazaar, singurul oraș mai mare din zonă. Traversezi râuri, mergând pe poduri suspendate foarte lungi, treci prin foarte multe localități mici, te intersectezi cu animale, porteri, turiști. Temperatura scade de la zi la zi pe măsură ce urci.

Pericolele care te așteaptă în drumul tău spre vârf

Când dai de o cireadă de iaci, nu poți da decât în spate. Când am fost noi — în im va pierde meme de greutate sezonului de muson, principala problemă a fost praful.

Chiar dacă temperatura scade la câteva grade sub zero sau chiar mai mult, sus, peste tot un praf fin de te făcea să scoți cuci de lut pe nas.

rae lloyd pierdere în greutate

Când te intersectezi cu grupuri de turiști sau câte o cireadă de iaci sau de măgari, praful se ridică atât de mult încât nu mai vezi nimic. Buful nu ajută foarte mult. Hint 2!

• Alternative de aventură în tabăra de bază Everest
  • Exlax te face să pierzi în greutate
  • Du te slimmer flaceri iskustva
  • Viza se achită local.

Recent am achiziționat o mască antipoluare profi din Anglia, pentru poluarea din București, mască care probabil ar fi fost excelentă și pentru particulele de praf din Nepal. Potecile sunt puține și înguste. Zi de zi cu acest praf și cam toți turiștii dezvoltă iritații sau un fel de infecții în gât care te restricționează la intake-ul de apă și îți creează disconfort, care poate conta foarte mult dacă ai un proiect de alpinism.

Îmi aduc aminte de o fată estoniană care povestea, cu nasul înfundat, că ea nu răcește niciodată dar acolo. Mulți turiști din toată lumea, multe tipuri de viruși sau bacterii. Ea cobora, noi urcam, mă gândeam că nu, noi sigur nu o să avem nimic dar am avut și noi aceeași infecție din cauze de praf și temperaturi scăzute, probabil.

Pierde in greutate everest base tabăr trek din spate, la plecare din Lukla avea 11,7 kg. Am ales să iau cu mine sacul Deuter de 35l, pentru alpinism, în care am înghesuit cât de mult am putut. Restul echipamentului, de circa 20 kg, a fost preluat de porteri pentru vreo 15 dolari pe zi, parcă.

Răbdare că o să tratez subiectul acesta separat. Namche, un careu de elevi. În Namchee Bazaar am avut prima oprire mai lungă — o pauză de o zi, în care am urcat până la o mânăstire și un monument și am coborât. A fost însă o tură lejeră în care ne opream și ne întindeam la soare, urmărind din depărtare orașul miniaturizat.

În localitate, copiii în uniforme erau scoși în careu pentru exerciții fizice. Incredibil în ce mediu trăiesc acei oameni. În Namche te poți aproviziona cu aproape orice pentru munte, de la medicamente până la echipamente profi second hand, sau accesori fake. Namche este o localitate dezvoltată cu tot ce trebuie și ultima de mărimea unui oraș până la tabăra de bază. Asta nu înseamnă ca diverse echipamente sau lucruri nu mai pot fi achiziționate și din alte localități mai mici.

Cu toate acestea, prețurile cele mai mici tot în Kathmandu sunt.

grăsime arderea dr berg

Dar în caz ca ați uitat ceva sau nu doriți să cărați până în Namche, în Namche puteți face reaprovizionarea. Monumentul era dedicat unor pionieri și activiști în privința protejării speciilor de animale și plante din regiune. De altfel, se simte peste tot cum nepalezii, deși foarte săraci, au un respect deosebit pentru natură.

josh pierdere în greutate frate mare

În Namche ne-am împrietenit și cu grupul de ruși de care o să vă spun mai jos. Namche Bazaar, la intrarea în localitate.

pierderea în greutate în anxietate

Cu unii mai mult decât cu alții. Acolo l-am cunoscut pe Andrey și acolo am cunoscut-o și pe Olesya cu care urma să rămân bun prieten.

Lehet, hogy érdekel